מדחס מזגן לרכב

המדחס הוא חלק חשוב מאוד במערכות מיזוג באופן כללי, כולל מערכת המיזוג ברכב. הוא מהווה את לב מערכת המיזוג. זהו גם החלק הגדול והבולט במזגן. פעולה ראשונה שהוא עושה היא יניקת אויר שכבר התקרר והוא כעת במצב של נוזל והעברתו למערכת לקירור מחדש. אוויר שנכנס למערכת לצורך קירור עובר קודם כל דרך המדחס.

אי אפשר לנהוג ברכב בישראל ללא מזגן משום שרוב ימות השנה שורר כאן קיץ שמחייב זאת. אלא שמזגן שפועל רוב הזמן גם סובל מבלאי מהיר יותר וחלקי החילוף שלו צריכים בדיקה ותיקונים לעתים קרובות יותר במקרים כאלה.

החלפת מדחס לרכב בחולון

איך בודקים מדחס מזגן ברכב?

חלקי המזגן כוללים גם מדחס שהוא החלק החיוני של מערכת מיזוג האוויר, וכשקורית בו תקלה יש לכם שתי אפשרויות – לתקן במקרה שזה אפשרי עדיין, או להחליף מדחס למזגן הרכב של יצרן מוכר אצל מתקין מוסמך לכך שעושה זאת בצורה הנכונה. בכלל, בכל הקשור למזגן הרכב שלכם מומלץ לפנות רק למתקינים שיודעים מה הם עושים ולא יגרמו נזק למזגן. זכרו שהמזגן קשור גם למערכת החשמל וכל תקלה בו עלולה להשפיע הלאה.

בדיוק כפי שבמזגן הביתי אנחנו בודקים קודם כל את מדחס המזגן במקרה של תקלה, כך גם במזגן הרכב. הוא החלק העיקרי שאחראי לפעילות המזגן והוא זה שמעביר את הגז שמניע את המערכת ודוחס אותו בלחץ גבוה פנימה כדי שיעבור ממצב של גז לנוזל ויקרר את החלל.

הדחיסה מאפשרת את העברתו של האוויר, כמעט בצורת נוזל אל המעבה. הפעולה השנייה שהוא אחראי לה נעשית עם אותו אוויר קר שעובר שוב שינוי במצב הצבירה שלו כדי שיהפוך מנוזל לגז וחוזר חלילה, כמעין מערכת במעגל סגור. מטבע הדברים, הוא מחובר למערכות אחרות ברכב ולכן מופעל על ידי מנוע הרכב שמפעיל אותו כשאתם מדליקים אותו ומאפשרים לחשמל להתחיל את הקירור של האוויר.

בגלל החיבור שלו למערכת החשמל הוא תלוי בה ובתקינות החיבורים שלה. המדחס עובד בעזרת מנוע אליו הוא מחובר ברצועות. פעילותו של המדחס קשורה קשר ישיר למערכת החשמלית ברכב כך שבעיה, וגם החלפת מדחס מזגן ברכב דורשת טיפול של מומחה גם במערכות מיזוג לרכב וגם בחשמל לרכב.

אילו תקלות יכולות להיות במדחס?

תקלה במדחס יכולה להגיע ממספר גורמים:

  • דליפת גז: דליפת גז מצינורות המדחס תביא לכך שלא תגיע כמות מספיקה של גז אותה המדחס ידחס והיא תהפוך בסופו של דבר לאויר קר.

  • קרע או בעיה ברצועת המדחס: המדחס כאמור מחובר למנוע עם רצועות שבעזרתן הוא מסתובב. קרע או בעיה ברצועה יביאו לכך שהמדחס לא יסתובב ולא יפעל.

  • תקלה בשסתום המדחס: למדחס שסתום שתפקידו לווסת את עוצמת פעולת המדחס. תקלה בו תגרום לכך שהמדחס לא יפעל.

  • מדחס שהתייבש מחוסר שימוש: כל החורף לא הדלקתם את המזגן? יכול להיות שהמדחס יתקלקל כתוצאה מהתייבשות וכאן תצטרכו החלפת מדחס מזגן לרכב.

    כאן מגיע הרגע שעליכם להחליט האם לתקן את המדחס או להחליף אותו וזה תלוי בכמה משתנים. תקלות תכופות שאי אפשר לפתור מהיסוד מחייבות לשקול להחליף את המדחס למקרה שמדובר בנזק בלתי הפיך שרק מאריך את זמן הסבל שלכם ממזגן לא תקין. במקרים שבהם אתם מנסים לתקן ובכל פעם יש תקלה נוספת או שהמדחס לא מגיב, אין ברירה אלא להחליף אותו אחת ולתמיד ולעשות את זה נכון. יש גם אפשרות לשפץ אותו ולהוציא אותו מהמזגן, לפרק מחדש ולהרכיב אותו עם חלקים חדשים למקרה שלא רוצים להחליף, אבל אז יש אפשרות שזה לא יעזור בכל זאת ותחזרו שוב למצב שבו תצטרכו לשקול החלפת מדחס.

מה הפתרונות לתקלה במדחס?

כמו שפירטנו, תקלה במדחס יכולה להיות קשורה לגורמים שונים ובכל תקלה הטיפול יכול להיות שונה. בגדול ניתן לתקן את המדחס ולשפץ אותו תוך החלפת חלקים פגומים בחדשים, למשל החלפת הרצועות אם בהן התגלתה התקלה או בשסתום. לחילופין ניתן להחליף את המדחס אם זו תקלה שכבר לא משתלם לתקן.
גם עם החלפת מדחס מזגן לרכב יש כמה אפשרויות עם הבדלי מחירים ביניהן:
החלפה במדחס מקורי, החלפה במדחס לחליפי או החלפה במדחס משופץ. האופציה השלישית היא הזולה אך תראו מה ממליץ בעל המקצוע אליו תלכו.

למדחס יש תפקיד חשוב ומשמעותי בפעולת מיזוג האוויר ברכב, הוא זה אשר מאפשר למעש ליצירת הפרש הטמפרטורות בין הגז הנדחס לבין האוויר החיצוני.
למעשה ללא המדחס, המזגן לא יוכל לבצע את פעולתו. חשוב להיות מודעים לעובדה, כי מדחס מזגן לרכב חשוף לנזקים מסוגים שונים כגון:
דליפת גז, תקלה בשסתום, תקלה ברצועה, התייבשות המדחס זיהום במערכת מיזוג אוויר ועוד.
הדרך לפתור את אותה התקלה יכולה לעבור בהליך מקצועי של שיפוץ מדחס מזגן לרכב.

כיצד מתבצע השיפוץ?

הליך שיפוץ מדחס מזגן לרכב, אמור להיות כרוך במספר שלבים שונים ובין היתר:

  • איתור מדויק של מקור התקלה.
  • בדיקה קפדנית אשר כוללת פירוק של המדחס ומרכיביו השונים.
  • החלפה של החלקים אשר מתגלים כשחוקים בחלקים חדשים: אלו יכולים להיות אטמים, טבעות גומי וחלקים אחרים.
  • ניקוי יסודי של החלקים הפנימיים (אשר אמור להתבצע בעדינות).

חשוב לבחור חברה מקצועית אשר תעניק את השירות, מכיוון שלחברה שכזאת יש את כל הידע והכלים לבצע כל אחד מהשלבים בצורה מקצועית ואיכותית.

המדחס הוא גם זה שמתחיל את "הסיבוב" מהתחלה כשהוא יונק את האויר שכבר עבר קירור וכעת הוא שוב חם.
המעבה מקרר את האויר הכמעט נוזלי שמגיע מהמדחס והופך אותו לנוזל קר.

נזילה במעבה דורשת לעיתים החלפת מעבה מזגן ברכב. המאייד הוא חלק קטן שהופך את הנוזל חזרה לגז. כדי להפוך לגז ישנה ספיחה של חום ופליטת אויר קר.
אותו גז שספח את החום עובר חזרה למדחס לתהליך קירור חדש.

לא כל מוסך הוא המקום להחליף בו מדחס

כפי שציינו, המדחס הוא חלק משמעותי מאוד במערכת המיזוג ונדרשת הבנה והיכרות מצוינת עם מערכות מיזוג בכלל ומערכת המיזוג ברכב בפרט וכמובן לדעת איך בודקים מדחס מזגן ברכב. לכן, החלפת מדחס מזגן לרכב יש לבצע רק במוסך המתמחה במיזוג.

מומלץ מאוד שההתמחות תהיה במיזוג וגם בחשמל כי יש קשר הדוק בין שתי המערכות. תקלה במדחס ובכלל במזגן הרכב יכולה להיות קשורה לבעיה במערכת החשמל. מעבר להגדרת המוסך כמתמחה בתחום, חשוב שיהיה לו מוניטין וותק המעידים על הניסיון הרב ושיעבוד עם מכשור חדשני. במוסך חשמל המלאכה יש צוות מנוסה שיודע איך בודקים מדחס מזגן ברכב ומה הפעולות הנדרשות לתיקונו.

אנו בחשמל ומיזוג המלאכה אדירי עוסקים בתחום כבר מעל 40 שנה ונעמוד לרשותכם בכל תקלה במערכת המיזוג והחשמל ברכב.
נשמח לספק לכם החלפת מדחס מזגן לרכב במחיר הוגן ובמקצועיות.

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
073-7532007